اطلاعیه مهم: با سلام کاربر گرامی... اگر با یوزر و پسورد هنگام ورود به تاپیک یا صفحاتی که با ادرس tk. شروع می شود، با خطا رو به رو شدین... در نوار ادرس مرورگرتون کلمه tk. را حذف کنید و به جاش com. بزارید و اینتر بزنید و مجدد برای ورود اقدام کنید... با تشکر مدیر کل انجمن
آشنایی با سنگ فیروزه
برترین مطلب این هفته ی سایت

بزودی

بزودی

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آشنایی با سنگ فیروزه

 1. amir آواتار ها
  amir
  کاربر انجمن
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  کاربر انجمن
  Jan 2014
  148
  17,367
  84
  17,367 امتیاز ، سطح 84
  4% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 483
  0% فعالیت
  1 سال ثبت نام شدهبرچسب زن کلاس اول10000 امتیازسه دوستبیشترین فعالیت
  94
  تشکر شده 147 بار در 70 ارسال
  Ghafelgir

  آشنایی با سنگ فیروزه

  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

  آشنایی با سنگ فیروزه
  فیروزه یا ترکوئیز به معنای سنگ ترکی است. علت این نامگذاری آن است که فیروزه ایران از طریق ترکیه به اروپا صادر می*شده است.
  فیروزه یکی از سنگهای قیمتی است که از عهد باستان در ایران شناخته شده، از کتیبه بنیاد کاخ داریوش بزرگ در شوش معلوم می*گردد که در آن تاریخ فیروزه (احسائین) نامیده می*شد و از خوارزم برای زینت*آلات کاخ آورده شده بود.فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از زمان کورش و داریوش کبیر است که به عنوان هدیه از طرف آن*ها به تمام سلاطین داده می*شد.
  در کشور ایتالیا از فیروزه آبی و صاف که به گوهر آبی معروف است، به عنوان گران*قیمت*ترین جواهرات استفاده می*شود.

  علت رنگ آبی و سبز در فیروزه
  فیروزه یک فسفات آلومینیوم با سختی حدود 6 است. با این حال به طور قابل ملاحظه*ای از کوارتز نرم*تر است. این کانی به طور طبیعی در طیف وسیعی از رنگ*ها٬ از آبی آسمانی روشن تا سبز خاکستری یافت می*شود. فیروزه با رنگ آبی خوشرنگ، بهترین کیفیت را دارا می*باشد و بسیار کمیاب است و در حالی* که رنگ سبز یا آبی کمرنگ که از ارزش کمی برخوردار است، فراوانی بیش*تری دارد.
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه

  مشخصات فیروزه مرغوب
  - فیروزه مرغوب *دارای رنگ آبی سیر، جلای چینیو، سختی بالا می*باشد.
  - افزایش رنگ سبز٬ پریدگی رنگ و وجود ناخالصی عواملی هستند که باعث کاهش کیفیت فیروزه می*شوند.

  چگونگی به وجودآمدن فیروزه:
  فیروزه بیشتر اوقات در رسوبات مس در محیط*های بایر و نسبتا کم آب یافت شده است.فیروزه در مکان*هایی بوجود می*آید که میزان مس موجود در منطقه بالا باشد. فیروزه بر اثر تاثیر محلول*های سطحی مس*دار بر روی سنگ*های غنی از Al2O3 و غنی از فسفر و گاهی نیز بر اثر تاثیر محلول*های سطحی مس*دار٬ بر روی فسیل*های استخوانی جانوران به وجود می*آید.

  شناخت و ارزش فیروزه
  اشکال مختلف فیروزه شامل دانه*ای ریز، فیروزه ریز، کمپاکت، متخلخل، کلیرای، خوشه*ای، دندریتی و گاهی پوششی است. فیروزه ظاهراً به صورت نامتبلور و به صورت رگه و دانه*های پراکنده در داخل سنگ مادر یافت می*شود و غالباً به صورت نهان بلور است. میزان بلوره*های فیروزه در طبیعت بسیار کم است و به علت جلاپذیری و رنگ جالب مورد توجه بوده است.

  فیروزه به رنگ*های آبی آسمانی، آبی مایل به سبز، سبز مایل به زرد، خاکستری مایل به سبز، آبی نیلی و آبی مایل به سفید وجود دارد. رنگ آبی آسمانی نوع مرغوب آن است و سبز مایل به زرد نوع نامرغوب. در صورتی که میزان مس موجود در کانی زیاد باشد به رنگ آبی در صورتی که آهن زیاد داشته باشد به رنگ سبز و در صورت وجود آلومینیم زیاد به رنگ سفید دیده می*شود که به ترتیب ارزش آن کاهش می*یابد یعنی رنگ آبی با ارزش*ترین نوع فیروزه است.

  رنگ فیروزه ممکن است به تدریج به رنگ سبز تغییر کند. علت این امر قرار گرفتن کانی به مدت زیاد در نور شدید و یا حرارت است که باعث رنگ پریدگی و در نتیجه کم ارزش شدن کانی می*شود.
  رنگ آبی فیروزه حاصل از cu2t آبدار است در صورتی که آب از دست برود رنگ آن سفید می*شود مانند کات کبود که در اثر حرارت آب تبلور خود را از دست داده و چون یون دیگری در محیط وجود ندارد، به رنگ سفید در می*آید.[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه

  فیروزه دو رنگ را ابرش می*نامند. بعضی انواع فیروزه را سست و سفید فام را در روغن می*گذاشتند و رنگش موقتاً پررنگ*تر ولی پس از چندی رنگ آن زایل می*شد. اگر چربی به فیروزه مالیده شود سبز می*گردد.
  رنگ خاکه فیروزه سفید و گاهی سبز روشن است. فیروزه مصنوعی را از رنگ کردن سنگ "مها" به*دست می آورند که با نام خضرا نامیده می*شد. این فیروزه در صورت شکستن از فیروزه اصل تشخیص داده می*شد چون سطح شکستگی آن سفید بود.فیروزه سنگ رسوبی فسفاته است. این کانی در اثر هوازدگی سنگ میزبان رنگ خود را از دست می*دهد، لذا برای تهیه نمونه مرغوب این کانی باید از سنگ*هایی که تحت تاثیر هوازدگی قرار نگرفته*اند، استفاده کرد.

  در اثر آزمایش با فوتک فیروزه شکاف برداشته و رنگ قهوه*ای پوسته پوسته پیدا می*کند و رنگ شعله هم سبز مات می*شود.
  تنها کانی که شباهت زیادی به فیروزه دارد (کریزوکلا) است ولی به علت اختلاف سختی می*توان آن*ها را از هم تشخیص داد. در اثر آزمایش با فوتک فیروزه پوسته پوسته قهوه*ای می*شود ولی کریزوکلا تغییر نمی*کند.
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه

  جواهرفروشان برای تشخیص فیروزه از فوتک استفاده می*کنند بدین صورت که سطح پشتی فیروزه را تحت تاثیر شعله قرار می*دهند، سپس با ذره*بین*های چشمی محل حرارت داده شده را مشاهده می*کنند. در صورت پوسته پوسته قهوه*ای شدن فیروزه است.
  پیش*تر این کانی تنها از سنگ فیروزه به دست می*آمد ولی امروزه همانند دیگر کانی*ها مصنوعی نیز فرآوری می*شود به گونه*ای که حتی تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن آن برای کارشناسان نیز بسیار دشوار است.

  شبکه عنکبوتی
  آنچه در اغلب فیروزه*ها عمومیت دارد وجود رگه یا رگچه*هایی سیاه یا قهوه*ای رنگ برجسته است که مربوط به سنگ مادر تشکیل دهنده فیروزه می*باشد. این رگه*ها گاه در طرح*های منظم و غیرمنظم شکل می*گیرند که در چنین حالتی به آن شبکه عنکبوتی و در اصطلاح بازار ایران به آن فیروزه شجری می*گویند.
  اگر این طرح منظم و زیبا باشد باعث افزایش ارزش فیروزه خواهد شد و اگر نامنظم و به صورت نقطه و لکه*ای باشد از ارزش فیروزه خواهد کاست.راه*های افزایش عمر فیروزه
  الف) مرحله به*سازی شامل واکس زدن
  ب) عدم شستشو با مواد شوینده و الکل
  ج) عدم تماس با پوست چرب و مواد آرایشی
  د) در معرض نور و گرد و غبار قرار نگیرد.
  ه) تمیز کردن فیروزه هر چند وقت یک بار
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه
  مهم*ترین خطری که فیروزه را تهدید می*کند ایجاد خراش روی فیروزه، آب داغ و مواد شیمیایی خانگی است و دلیل آن نیز ترکیب هیدراتی در سنگ است. فیروزه سنگی زنده می*باشد و نسبت به روغن و مواد شیمیایی مانند مواد شوینده بسیار حساس بوده و تغییر رنگ می*دهد. خلل و فرج سنگ باعث جذب چربی*ها و موجب تغییر رنگ فیروزه می*شود. هرگز از تمیزکننده*های اولتراسونیک استفاده نکنید و از نزدیکی با مواد حاوی کلر نیز اجتناب کنید.
  آب و نور نیز باعث تغییر رنگ فیروزه می*شود. فیروزه در مقابل سه چیز عکس*العمل نشان می*دهد که هرگز نباید با آن*ها تماس پیدا کند: روغن، کرم، ادکلن.

  تمیز کردن سنگ فیروزه
  سنگ فیروزه از جمله سنگ*هایی زینتی و با ارزش است که به علت خلل و فرج*های زیادی که درون آن وجود دارد، نباید آن را با آب *شست. بهتر است آن را با پارچه*های نخی نرم و تمیز و یا چرم جلا دهید.

  کانی فیروزه به راحتی کثیف و گرد آلوده می*شود. بازدم بر آن اثر نامطلوب دارد. چناچه مدت زیادی در آب بماند جلای آن کاهش می*یابد. اگر چربی یا روغن بر سطح فیروزه مالیده شود، خلل و فرج را پر کرده و به تدریج گرد و غبار موجود در هوا بوسیله ذرات چربی جذب شده و جلای فیروزه را از بین می*برد. چنان*چه اثر نفوذی ذرات روغن عمیق باشد، ممکن است کانی خاصیت جلاپذیری و صیقل مجدد را هم از دست بدهد.
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه

  سطح شکل فیروزه صدفی است. فیروزه در شعله حرارت تیره رنگ می*شود و رنگ شعله را به علت وجود مس، سبز یا آبی می*کند. اگر فیروزه را در لوله بسته قرار داده، حرارت زیادی به آن بدهیم آب تبلور فیروزه جدا شده، اثر آن بر دیواره لوله آزمایش ظاهر می*شود و کانی به تیرگی می*گراید.

  مرحله به سازی فیروزه چگونه صورت می*پذیرد؟
  فیروزه*ها جواهرات نسبتا" نرم و کاملا" حساس هستند. بدین معنی که رنگ فیروزه می*تواند در طی استفاده کم*رنگ شود. به همین دلیل امروزه حتی برای فیروزه*هایی با کیفیت عالی یک مرحله به*سازی شامل واکس زدن در نظر گرفته می*شود. عمل واکس زدن باعث می*شود تا ضمن افزایش سختی و در نتیجه افزایش دوام کانی، از محو شدن رنگ فیروزه به مرور زمان نیز جلوگیری شود.

  واکس فیروزه یک*نوع رزین مصنوعی است که طی روشی خاص با فرو بردن فیروزه در آن صورت می*گیرد. امروزه اکثر فیروزه*ها با این روش به*سازی می*شوند و این عمل حتی باعث افزایش قیمت و ارزش فیروزه می*شود.
  کشورهای صادرکننده فیروزه
  -ایران، آمریکا، مصر، افغانستان
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه
  فیروزه در ایران
  نامورترین و پرخواهان*ترین فیروزه در ایران فیروزه نیشابور است که از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش استخراج می*شده* است. معدن این فیروزه در نزدیکی روستای معدن نیشابور است و از سطح زمین ۲۰۱۲ متر بلندی دارد.
  انواع مرغوب فیروزه ایران از نظر رنگ، نقش و کیفیت فیروزه عجمی و فیروزه شجری است.
  فیروزه علاوه بر نیشابور در جنوب مشهد، شمال*شرقی کرمان، شمال*شرقی شهر بابک، در تفت نزدیک یزد و در قلعه وزیری نزدیک بصیران و بیرجند وجود دارد.اروپائیان نوع شجری و ایرانیان نوع عجمی را که بدون شجره است، می*پسندند.

  قدیمی*ترین معادن فیروزه
  در سرابیت الخادم در شبه جزیره سینا واقع بوده که زمان آن به 4000 سال پیش از میلاد باز می*گردد و بدون شک فیروزه*های گردنبند ملکه زر (Queenzer) ملکه سلسله اول مصر، از این مکان فراهم شده است.

  خواص شیمیایی
  -ترکیب شیمیایی فیروزه اکسید آلومینیم %84/36، اکسید فسفر %12/34، اکسید مس %27/9، آب %47/19 و همین*طور ناخالصی نیکل و منگنز می*باشد.
  -فیروزه دارای وزن مخصوص 8/2-6/2 و ضریب شکست 65/1- 61/1 و سختی 5-6 است.
  -فیروزه از نظر خواص نورانی دو محوری مثبت است. فیروزه ترد و شکننده است. جلای فیروزه شیشه*ای و به قولی مومی است. معمولاً نور را عبور نمی*دهد. در صورت ساختن پرده بسیار نازکی از فیروزه نور از آن عبور می*کند.
  [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
  سنگ فیروزه
  تراش فیروزه
  تراش فیروزه به*وسیله چرخی بوده است که از سنباده و صمغ مخلوط کرده می*سازند. سنباده را از بدخشان و صمغ را از هندوستان می*آورند.تراشنده با دست راست چرخ را می*گرداند و فیروزه را با دست چپ بر روی چرخ می*گذارد. برای آنکه انگشتش ساییده نشود، قطعه*ای چرم یا پارچه یا چوب به انگشت بسته آن را محفوظ نگه می*داشت.

  قبل از استفاده از این چرخ*ها، فیروزه را روی سنگ*های زبری که در *کوه*ها پیدا می*شده*اند، می*تراشیدند و وضع تراش آن به طور ساییدن بود. اکنون هم فیروزه*های ریز را به همان وضع می*تراشند. فیروزه، بعد از تراش، جلا داده می*شود. بر روی سنگ صیقلی با قطعه چرمی با خاک فیروزه که هنگام تراش پیدا می*شود. جلا دادن کار اطفال است و یک نفر جلادهنده برای سه نفر تراشنده کافی است.

  شکل تراش بستگی به اندازه و شکل اصلی دانه و قطعه فیروزه دارد. از میان اشکال دو شکل متداول و مرغوب است. یکی پیکان که مخروطی است. دیگری مسطح که پهن و صاف است. قطعه پیکانی هر چه بیشتر برجستگی داشته باشد، اوج آن تندتر، مرغوب*تر و مطلوب*تر است. اما فیروزه*هایی که نازک باشد به کار تراش پیکانی نمی*آید و آن*ها را مسطح می*تراشند.

  اگر کلفت باشد تقریباً بیضی تراشیده می*شود که روی آن محدب است. هرچه تحدب آن زیادتر باشد، مرغوب*تر است. تراش پیکانی مخصوص فیروزه خوشرنگ است. زیرا اگر فیروزه کم*رنگ باشد و پیکانی تراشیده شود، اوج و بالای آن به*واسطه نازکی قبول شعاع خارجی می*کند و سفید می*نماید و از قسمت آن می*کاهد.
  فیروزه عربی را اغلب مسطح می*تراشند و قطعات بزرگتر عربی اکثراً معیوب است و خوش*رنگ نیست. اما معایب فیروزه را از قبیل برص و بهق را با نقش*هایی که روی فیروزه می*کشند و از طلا، اکلیل و غیره پر می*نمایند که مستور می*کنند.
  منابع:hamshahrionline.ir
  razefirooze.com
  zar.ir

  میان این همه

  "نامردی "

  باید شیطان را تحسین کرد که

  "دروغ "

  نگفت...

  جهنم را به جان خرید اما تظاهر به دوست داشتن آدم نکرد...

  کاربر مقابل از amir عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: neatit
  #1 ارسال شده در تاريخ 01-15-2014 در ساعت 12:41 AM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

400، html، line، فیروزه، قلعه، قهوه، قابل، قرار، قسمت، قطعه، لوله، مقابل، ملکه، مهم، مواد، موجود، مورد، می، میلاد، میزان، میزبان، مکان، مانند، مادر، متداول، مثبت، مجدد، محیط، مخلوط، مختلف، مخصوص، مربوط، مرحله، مس، مشاهده، مصنوعی، معنی، معادن، معروف، نفر، نقش، نمونه، نمی، چنین، چون، نوع، چیز، نیست، چگونه، نامطلوب، نباید، نتیجه، نرم، چربی، نسبتا، نشان، نظر، هم، همین، هنگام، هندوستان، هایی، ها،، هدیه، هستند، ولی، وجود، وزن، وضع، یون، یکی، یا، یزد، یعنی، کنند، که، کورش، کیفیت، کافی، کاملا، کاهش، کاخ، کبود، کثیف، کردن، کرده، کشور، کشورهای، گوهر، گاهی، گرفتن، پیدا، پارچه، پرده، پس، پشتی، آن، آورند، آید، آزمایش، آسمانی، آشنایی، افزایش، افغانستان، الف، اما، انواع، اندازه، این، ایتالیا، ایجاد، ایران، ایرانیان، اکلیل، اگر، اثر، اجتناب، اروپا، ارزش، از، است، استفاده، اصلی، اصطلاح، به، بهترین، بود، بودن، بین، بیشتر، با، بالا، باید، بازار، باستان، باعث، بدون، بدین، برای، بزرگ، بسیار، بسته، بعد، تمام، تماس، تهیه، تواند، توجه، تاثیر، تاریخ، ترین، ترکیب، تشخیص، تغییر، جلوگیری، جواهرات، جالب، جانوران، جذب، جزیره، حال، حاوی، حاصل، حتی، حساس، خواهد، خود، خانگی، خارجی، دلیل، دادن، داده، داریوش، دارد، داشته، داغ، درون، دست، ذره، رنگ، روی، روشن، روشی، راه، راحتی، زمین، زمان، زنده، زیبا، زدن، سفید، سنگ، سه، سیاه، سال، سازی، سبز، شمال، شهر، شوند، شود، شیشه، شکل، شکاف، شکستن، شکستگی، شدن، شده، صورت، صورتی، طبیعی، طبیعت، طرح، علت، عمر، عکس، عالی، عبور، عربی، غیره

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0