[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
آشنایی با سنگ* عقیق
عقیق یا آگات از سنگ*های نیمه قیمتی است. کلکسیون میتریدات، شاه پونتوس، که شامل حدود 4 هزار کاسه عقیق بوده است، توجه خاص و میزان اشتیاق به این سنگ را نشان می*دهد.
عقیق جزو کانی*هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می*گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه*ای است.
عقیق به رنگ*های سفید تا خاکستری تیره و سیاه، زرد تا قرمز، سبز و آبی روشن است و در میان جواهرات درجه دوم سنگی مشهور است. بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه*ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می*شود. شکل بلورهای عقیق، نازک و شش گوش است. این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل می*شود. [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
تاریخچه
واژه عقیق از اسم رودخانه*ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده است. احتملاً از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ*های عقیق به دست می*آمده است. عقیق*هایی که در گذشته از معادن آلمان استخراج می*شدند، دارای رنگ*های قرمز صورتی و قهوه*ای بوده و بین این لایه*ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می*شود. این معادن امروزه قابل استفاده نیستند.
مهم*ترین محل یافت بلورهای عقیق در قرن نوزدهم میلادی در نزدیکی ایدار اوبرشتاین در آلمان قرار داشت. عقیق*های برزیلی برای حکاکی بسیار مناسب هستند. در کشورهای چین، هندوستان، مالاگاسی، مکزیک و نقاط مختلف آمریکا نیز معادن مهم عقیق وجود دارد.
از زمان*های بسیار دور عقیق رنگ می*شده*اند، از سه هزار سال پیش مصری*ها از عقیق تراش داده شده برای ساختن مهره، نگین انگشتری و تزیین ظروف استفاده می*کردند. [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

جمع*آوری کاسه*های عقیق در میان درباریان اروپا در دوره رنسانس مرسوم بود. در بسیاری از موزه*های اروپا از جمله لوور نمونه*های خاصی از آن موجود است.
قطعات عقیق که لایه بالایی آن*ها سفید و لایه پایینی سیاه رنگ است را انیکس (Onyx) می*نامند (انیکس در زبان یونانی به معنای ناخن بوده و به علت نیمه شفاف بودن این کانی به آن اطلاق شده است).
عقیق را با توجه به نوع شکل و ساختار لایه*های آن می*توان این گونه تقسیم*بندی کرد:
1- عقیق خزه*ای:
دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. بهترین نوع عقیق خزه*ای در هندوستان استخراج می*گردد.
2- عقیق شجری:
که سنگ مشا نیز نامیده می*شود، نوعی است بدون ساختار لایه*مانند به رنگ خاکستری یا بی*رنگ و نیمه*شفاف که بر روی سطح آن اشکال درخت مانند نقش بسته است و چون سابقا از طریق بندر موشا به اروپا حمل می*شده است. به همین علت به سنگ موشا معروف گردیده است. [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
3- عقیق چشمی:
از لایه*های دایره*وار موازی یکدیگر که دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز هستند، تشکیل شده*اند. 4- عقیق آبدار:
که مقداری آب در سنگ وجود دارد که به زمان پیدایش آن مربوط می*شود و در تراش*های نازک، آب داخل آن قابل رویت می*باشد.
5- عقیق مجوف:
عقیقی که حفره*های متعدد و توخالی زیادی دارد. 6- عقیق دژی:
عقیقی که درون آن نقشه*ای مانند دژهای قدیمی وجود دارد. [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

7- عقیق منظره*ای:
درون آن اشکالی به شکل درختان و مناظر طبیعی مشاهده می*شود. 8- عقیق لایه*ای:
در این نوع، لایه*های عقیق موازی با یکدیگر هستند. عقیق سلیمانی:
عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری یا خلنگ نوع رگه*دار سنگ یمانی (chalcedony) است. سنگ یمانی خود گونه*ای از در کوهی (کوارتز) است.رنگ رگه*های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه*های رنگی*اش به*جای سیاه، طیف*هایی از قرمز هستند عقیق یمانی (Sardonyx) می*گویند.
عقیق یمانی را معمولاً به صورت گنبدی یا به صورت تیله می*تراشند. برخی از عقیق*های سلیمانی طبیعی هستند ولی بسیار از آن*ها را با رنگ کردن و لکه*دار کردن عقیق تولید می*کنند.
منبع:hamshahrionline.ir