[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
حدود یک قرن از تولید نخستین جعبه جادویی گذشته و همچنان شرکت*های بزرگ همچون سونی، سامسونگ، ال*جی، پاناسونیک و... در ساخت مدل*های متنوع با هم رقابت می*کنند. نمی*توان به*یقین گفت محصول کدام برند بهتر است، زیرا همه آنها در کارنامه خود محصولات ناکارآمد نیز دارند. پس انتخاب تلویزیون مناسب با قیمت و امکانات خوب، فقط در برند آن خلاصه نمی*شود. پیش از خرید باید بدانیم چه نوع تلویزیون، با چه اندازه و امکاناتی می*خواهیم و چقدر بودجه داریم.از تصاویر سیاه و سفید و صامت، سالیان سال است که دور شده*ایم و در گذر از لامپ*تصویری*ها به ال*سی*دی، پلاسما و ال*ای*دی رسیده*ایم. جا دارد در اینجا نگاهی گذرا به مشخصات آنها داشته باشیم.

هر سه نوع تلویزیون ال*سی*دی، پلاسما و ال*ای*دی در ظاهر شبیه هم هستند اما از نظر فناوری با هم فرق دارند.

نمایشگرهای ال*سی*دی
از دو لایه مواد شفاف تشکیل شده*اند که قطبی شده و محکم به هم چسبیده*اند. یکی از این لایه*ها، کریستال*های مایع را نگه می*دارد. این کریستال*ها خودشان نور ندارند و از یک منبع خارجی مثل لامپ*های فلورسنت نور می*گیرند. اما اساس فناوری نمایشگرهای پلاسما، لامپ*های فلورسنت است. این صفحه نمایش از چندین سلول تشکیل شده که هر یک از آنها دو صفحه شیشه*ای مجزا دارد. در فاصله بین این دو صفحه، گاز نئون - زنون تزریق می*شود که در روند تولید به صورت پلاسما (مایع) درمی*آید. هنگام اتصال تلویزیون به برق، این گازها فسفرهای آبی، قرمز و سبز تولید می*کنند و در نهایت موجب شکل*گیری تصویر می*شوند.

در تلویزیون*های ال*ای*دی نیز برای روشن کردن صفحه نمایش از دیودهای ساطع**کننده نور (LED) در قسمت پشت یا دورتادور آن استفاده می*شود. با بهره*گیری از این چراغ*ها تصاویر مشکی طبیعی*تر به نظر می*رسند و کنتراست آنها هم بالاتر می*رود.

تلویزیون*های [برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] در مقایسه با ال*سی*دی*ها از کنتراست تصویر بهتری برخوردارند. ال*سی*دی*ها برای ایجاد تصاویر تیره باید کریستال*ها را بچرخانند و راه نوری را که از پشت صفحه می*تابد، سد کنند. این مساله یکی از مشکلات عمده آنهاست زیرا با ممانعت از تابش نور، کنتراست تصویر کاهش می*یابد و جزئیات آن از بین می*رود. اما در تلویزیون*های ال*ای*دی با استفاده از قابلیت تیرگی موضعی، میزان نور صفحه کنترل و این مشکل برطرف می*شود. در حقیقت ال*ای*دی*ها به جای ممانعت از تابش نور، آن را پشت تصاویر مشکی کم*رنگ می*کنند. به این ترتیب تصاویر تیره بهتری به دست می*آید.از آنجا که ال*سی*دی از یک منبع جداگانه برای ایجاد نور استفاده می*کند، می*توان میزان نور را به سادگی و با توجه به محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد، کم یا زیاد کرد. اما پلاسما هر سلول نور مورد نیاز را خودش تولید می*کند. این مساله باعث می*شود دیدن تصاویر تلویزیون*های پلاسما در محیط*های پرنور و فضای آزاد، کمی سخت*تر باشد. به همین دلیل برای پخش تصاویر تبلیغاتی یا در محیط*های پر*نور از ال*سی*دی استفاده می*کنند.

[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] حدود 60 هزار ساعت عمر می*کنند که معادل هفت*سال استفاده مداوم و شبانه*روزی است. در تلویزیون*های پلاسما به دلیل اینکه وظیفه تولید نور بر عهده خود سلول*هاست و این کار از طریق فسفرهای داخل آنها صورت می*گیرد، *عمرشان را مدت زمانی در نظر می*گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند. پلاسماهای قدیمی حدود 20 هزار ساعت دوام می*آوردند اما عمر انواع امروزی آنها همانند ال*سی*دی*ها حدود 60 هزار ساعت است. بیشتر سازندگان تلویزیون*های ال*ای*دی نیز ادعا می*کنند طول عمر *محصولاتشان بیش از 100 هزار ساعت است.یکی از موارد مهمی که در خرید تلویزیون باید در نظر بگیرید، ورودی*ها و خروجی*های آن است. تلویزیون*های HD خروجی*های متنوعی برای اتصال با دیگر وسایل دارند اما همه آنها از سیگنال*های HDTV پشتیبانی نمی*کنند. به شما پیشنهاد می*کنیم تلویزیونی بخرید که حداقل یک ورودی HDMI داشته باشد. HDMI رابط چندرسانه*ای با کیفیت بالاست. این رابط تنها مورد استانداردی است که صدا و تصویر را بدون فشرده*سازی و کاهش کیفیت منتقل می*کند.

ال*سی*دی* به دلیل تنوع قیمت و اندازه،
رایج*ترین نوع تلویزیون*های موجود در بازار است و میان کاربران محبوبیت خاصی دارد. اما این تلویزیون در نمایش رنگ مشکی کمی ضعیف عمل می*کند. وقتی یک سلول می*خواهد رنگ مشکی تولید کند، باید جلوی عبور نور را بگیرد تا این رنگ به چشم بیننده برسد، اما این عمل به دلیل وجود همیشگی نور پس*زمینه به طور کامل صورت نمی*گیرد و رنگ مشکی در ال*سی*دی کامل و عمیق دیده نمی*شود.


بین انواع تلویزیون*های HD، ال**ای*دی* کمترین میزان مصرف انرژی را دارد
و می*تواند تا 40 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهد. بعد از آن ال*سی*دی، به دلیل داشتن منبع نور جداگانه و در آخر هم *پلاسماست که معمولا دو برابر ال*سی*دی انرژی می*طلبد.
شاید شما هم این مساله را تجربه کرده باشید که هنگام تماشای برنامه*های معمولی در

تلویزیون*های HD، کناره*های تصویر سیاه یا کشیده و زوم شود. در این صورت کیفیت تصویر در آنها از تلویزیون*های عادی هم پایین*تر است. پس بهتر است برای داشتن بهترین کیفیت تصویر، تلویزیون را بر اساس دفترچه راهنمای شرکت تولیدکننده*اش تنظیم کنید.