[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
تاثیر قصه*گویی بر رشد زبانی کودک زیر دو سال *
قصه گویی برای کودک زیر دو سال در رشد زبانی و ارتباط مادر و فرزند موثر است.
خانم ابراهیمی کارشناسی ارشد روانشناسی در این باره گفت: قصه*گویی یک نوع انتقال آموزش*ها و تشویق*های بزرگسالان به زبان کودکی است و همه قصه*ها از قصه*های کهن مادربزرگ*ها تا قصه*های امروزی، آموزش*های خاصی را بطور غیر مستقیم به کودکان می*آموزد، به عبارتی* ترس*ها، اضطراب*ها، آرزوها و آنچه کودک در فکر و خیالش دارد، از طریق قصه به وی انتقال می*شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از اوقات، از قصه گویی برای کودکان به منظور ارائه آموزش*های اجتماعی *یا درمان مشکل آنها استفاده می*شود، بدین معنا که کودکان برای کنار آمدن با مشکلاتشان با شخصیت اصلی قصه، همزاد*پنداری کرده، حل مساله می*کنند یا از آن درس می*گیرند.
ابراهیمی تصریح کرد: آنچه مهم است اینکه هدف از قصه گویی برای کودکان چیست؟ یا کودک با چه مساله*ای روبروست؟ به عبارت دیگر حتما هم نباید کودک مشکل داشته باشد و با قصه*گویی درصدد رفع آن برآمد. ولیکن کودک با توجه به دغدغه*ها و فکر و خیال*هایش بتواند با شخصیت داستان همزادپنداری کند و به حل مساله هم برسد.
وی گفت: از طریق قصه گویی، بسیاری از آموزش*ها، مهارت*های زندگی، مهارت*های اجتماعی، کنار آمدن با ترس*ها و اضطراب*ها و ارتباط با همکلاسی*ها آموزش داده می*شود. در بسیاری از داستان*هایی که بصورت روتین گفته می*شود، روانشناسان روی آنها کار می*کنند، قصه بر اساس مهارت*های عقلانی کودک گفته می*شود و مشکلات مقاطع مختلف سنی نظیر پیش دبستانی و دبستان را بررسی می*کنند.وی اضافه کرد: گاهی مادرها نیز ناخودآگاه از این مهارت استفاده می*کنند و براساس آنچه کودک*شان با آن درگیر است و مشکلات و دغدغه*های او، قصه*هایی می*گویند* یا قصه*سرایی می*کنند.
کارشناسی ارشد روانشناسی در مورد قصه*گویی برای کودک زیر دو سال هم بیان کرد: قصه گویی برای کودک زیر دو سال یک نوع ارتباط محسوب می*شود و ممکن است کودک اصل داستان را متوجه نشود، ولی آن را یک چیز دنباله دار می*داند و مهارت خاصی نیز به وی آموزش داده می*شود. وی ادامه داد: قصه گویی برای کودکان زیر دو سال برای کسب مهارت*های گفتاری بسیار مفید است و کودکان آنها را در حافظه خود نگه داشته و در هم کلامی با دیگران از آن بهره می*برد.
ابراهیمی افزود: از آنجایی که کودک زیر دو سال هنوز ارتباط زیادی با اطراف خود ندارد، مهارت خاصی از طریق قصه گویی به او آموزش داده می*شود، به عبارتی *قصه گویی برای کودک زیر دو سال در رشد زبانی و ارتباط مادر و فرزند موثر است.
منبع:isna.ir