[برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
از نظر محققان فرقی نمی کند که به مواد مخدر اعتیاد داشته باشید یا اینکه به خرید کردن معتاد باشید؛ آنها می گویند در هر دو حالت شما در مهار کردن میل بیش از حدتان ناتوان هستید و جز ترک اعتیاد راهی پیش رو ندارید. پژوهشگران معتقدند برخی از آدم ها هنگام خرید کردن آنچنان احساس رضایتی را تجربه می کنند که معتادها هنگام مصرف مواد مخدر آن را تجربه می کنند. از نظر آنها چنین مشکلی گاهی وابسته به شرایط است و گاهی ناشی از اختلالات مغزی که آن را به یک بیماری جدی تبدیل می کند. اگر شما هم به این درد مبتلا هستید و با هر خیابان گردی، جیب تان را خالی می کنید، این مطلب را از دست ندهید.

اعتماد به نفس نداشته باشید، خرید می کنید
اگر خرید کردن غم های تان را از شما می گیرد، احساسات منفی تان را از بین می برد و باعث می شود از روابط عاطفی و زندگی خود راضی تر باشید، باید بگوییم درگیر یک مشکل بسیار جدی هستید. معتادان به خرید این روزها زندگی سختی دارند. کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، ممکن است به جای رفتن به یک سفر خاطره انگیز و داشتن تعطیلات خوب، خرید کردن را ترجیح دهند. پس اگر شما هم به جای رفتن به آژانس مسافرتی، راه بازار مبل را در پیش می گیرید، در قدم اول با زدن این تست از میزان اعتیادتان باخبر شوید و در ادامه، با راه های بیرون آمدن از این بحران آشنا شوید.

معتادید یا ولخرج؟
با این اوصاف، همه کسانی که عصر جمعه شان را به پاساژگردی اختصاص می دهند دچار بیماری خرید نیستند. اگر شما هم از خرید کردن بدتان نمی آید و می خواهید بدانید که تا چه اندازه به آن عادت کرده اید، ببینید کجای این طبقه بندی جا دارید.


عشق تکنولوژی هستید؟

میل شما به خرید بستگی به شرایط دارد؟ عاشق وسیله خاصی هستید و با دیدن آن سر از پا نمی شناسید؟ برای مثال عشق تکنولوژی هستید و هنگام رونمایی از آیفون جدید به اینکه چقدر پس انداز دارید اهمیت نمی دهید و برای خریدنش تلاش می کنید؟ شما معتاد نیستید اما توانایی مدیریت مخارج*تان را ندارید و با هزینه های غیرضروری و گاهی بی مورد، جیب تان را به خطر می اندازید.

آرامش می خرید؟
اگر در گروه سوم جا بگیرید، بیشتر از 2 گروه دیگر در معرض خطرید. شما برای آرام کردن احساسات و سرپوش گذاشتن روی ناخوشی هایتان خرید می کنید و می خواهید غصه ها را با پول خرج کردن از یاد ببرید؟ اگر شما از نظر روانی به خرج کردن پول نیاز دارید و به خاطر عشق تان به یک وسیله یا ناتوانی تان در پس انداز کردن جیب خود را خالی نمی کنید، باید مشکل را با کمک یک روانشناس بررسی کنید. شما تنها گرفتار خرید کردن بی رويه نشده اید، بلکه مشکل جدی تری دارید که تنها با کمک یک متخصص برطرف می شود.

پس انداز نمی کنید؟
مهارت نگه داشتن پول یا همان عقل معاش را ندارید؟ به دليل بی رویه خرج کردن دچار بحران های اقتصادی می شويد و پس اندازتان هیچ وقت به اندازه ای که اصرار دارید نیست؟ اگر با تمام این اوصاف، در روزهای بی پولی بدون خرید کردن هم زنده می مانید و می توانید تا زمانی که حقوق*ها را واریز می*کنند دست روی دلتان بگذارید، شما به خرید کردن معتاد نیستید و تنها از آن لذت می برید.

سؤال
1. وقتی چیزی چشمم را می گیرد، بدون آنکه فکر كنم تا پایان ماه پولی برایم می ماند یا نه آن را می خرم.

2. اهل پول جمع کردن نیستم. حتی اگر یک ذره پول بیشتر دستم بیاید، تا خرجش نکنم آرام نمی شوم.

3. وقتی می خواهم حالم را خوب کنم یا وقتی کار خوبی کرده ام و می خواهم به خودم پاداش دهم، خرید می کنم.

4. بعد از پرداختن اجاره خانه و قسط ها، بیشتر از یک سوم پول موجود را برای خوشحال کردن خودم خرید می کنم.

5. وقتی از چیزی خوشم می آید، برایم مهم نیست که به آن نیاز دارم یا نه، حتما آن را می خرم.

6. اگر بی پولی یا اصرار آدم های همراهم مرا دست خالی از مرکز خرید برگرداند، عصبانی یا غمگین می شوم.

7. در کمد من بیش از 4 دست لباس وجود دارد که هنوز حتی برچسب قیمت شان را هم نکنده ام.

8. بعد از خرید کالا را تا مدتی از چشم دیگران پنهان می کنم یا در مورد قیمتش دروغ می گویم.

9. اگر از چیزی که خیلی هم ضروری نیست خوشم بیاید اما پول نداشته باشم، برای خریدنش قرض می گیرم.

10. اگر چند روز خرید نکنم احساس کمبود می کنم.

روش امتیاز دادن:
به هر جواب مثبت یک امتیاز بدهید


امتیاز صفر تا 3:
در رفتارهای شما یکی، دو نشانه دیده می شود که نشان می دهد خطر در کمین تان نشسته است، اما از پس کنترل اوضاع بر می آیید. پس این نشانه های هشدار را جدی بگیرید

امتیاز 4 تا 6:
خطر به شما نزدیک است. نشانه های بروز این اختلال را یادداشت کنید و گاهی مچ خودتان را بگیرید.

امتیاز 7 تا 10:

متاسفانه کار شما از خرید تفریحی گذشته و معتاد شده*اید. اگر توصیه*های ما برایتان کاربردی نبود، باید هرچه سریع تر با یک روانشناس مشورت کنید.

توصیه هایی برای ترک این اعتیاد
محققان می گویند بیش از یک سوم کسانی که از مراکز خرید دست پر بر می گردند، کالاهایی را می خرند که به آنها احتياجی ندارند و می خواهند روی دیگر داشته های غیرضروری شان آنها را انبار کنند. روانپزشکان هم معتقدند نوسان مواد شیمیایی مغز هم باعث می شود که یک فرد هنگام خرید احساس سرخوشی کند و به اصطلاح چراغ مغزش روشن شود. از سوی دیگر این مشکل گاهی با اختلال خوردن هم همراه می شود و فردی که نمی تواند جیبش را مدیریت کند، توان کنترل میزان خورد و خوراکش را هم ندارد. اگر نمی خواهید شما هم به آن روز بیفتید، با رعایت این توصیه ها، مبارزه را شروع کنید.

کارتخوان را فراموش کنید
کارت خریدتان را همراه خود نبرید و نقد بپردازید تا ببینید که چقدر پول خرج کرده اید. گذشته از این، میزان مشخصی پول نقد در کیف تان بگذارید و قبل از آن، با یک بودجه بندی مشخص، تعیین کنید که تا آخر هفته مجاز به خرج کردن چه میزان پول هستید. اگر در عرض یک روز جیره هفتگی را تمام کردید مشکل خودتان است. تا پایان هفته راهی جز تحمل کردن و سختی کشیدن برایتان باقی نمی*ماند.

یک نگهبان داشته باشید
هنگام خرید کسی را با خود ببرید که مراقب تان است و نمی گذارد بیش از اندازه خرج کنید. از او بخواهید که هنگام انتخاب کردن، به شما یادآوری کند که به وسیله مورد نظر نیاز دارید یا نه. البته اگر بیماری شما پیشرفته باشد، عجیب نیست که به توصیه های او هم بی توجهی نشان دهید و کار خودتان را بکنید اما امتحانش بی ضرر است.

این یک بار کارتان را به فردا بیندازید
کار امروز را به فردا بیندازید تا بتوانید یک روز دیگر به نیازتان فکر کنید و اگر بعد از 24 ساعت باز هم آن را جدی دانستید دست به جیب شوید. می توانید هنگام مراجعه به مرکز خرید، به خودتان بگویید که امروز قصد دیدن دارید و پول کافی را در کیف تان نگذارید و روز دیگری را برای خرید کردن مشخص کنید. شاید بعد از دست خالی برگشتن به خانه، دیگر میلی به خرید کردن در شما باقی نماند.

اعصاب ندارید، خرید نکنید
وقتی آشفته و مضطرب هستید، به مغازه ها نزدیک نشوید. اگر خرید کردن راه شما برای فرار از مشکلات است، به خودتان قول دهید که تا آرام نشدنتان سراغ هیچ مغازه ای نمی روید. از طرف دیگر، لازم است جایگزینی برای آرام کردن خود پیدا کنید؛ جایگزینی که اثرات ماندگار روی جیب و زندگی شما نگذارد.منبع: beytoote.com